17 užitočných WordPress pluginov, ktoré sa zídu každému, kto podniká online
Väčšina WordPress webov je postavených na nejakej šablóne. To znamená, že funkcie a možnosti úpravy danej šablóny sú limitované tým, ako ju programátor naprogramoval.
Väčšinou máte možnosť robiť len malé úpravy a bez programovacích schopností sa ďaleko nepohnete. Našťastie existujú WordPress pluginy, s ktorými dokážete svoj web vylepšiť, aj keď v sebe nemáte ani štipku programovacieho talentu.
WordPress SEO pluginy
Keďže SEO je dôležité, nedá nám nezačať s pluginmi, s ktorými si viete ľahko nastaviť nielen základné SEO on page faktory na vašej WordPress stránke, ale aj ďalšie dôležité veci pre optimalizáciu webu.
Yoast SEO
Toto je pravdepodobne najznámejší a najpoužívanejší plugin na úpravu SEO. Ak používate web hosting určený priamo na WordPress weby (napr. cez Websupport alebo WY), tento plugin už máte predinštalovaný.
Zvládne úpravu kľúčových SEO faktorov, ako:
- Nadpis Title
- Meta description
- Koľko krát využijete kľúčové slovo na stránke
- Vygenerovanie sitemapy
- Úprava súborov robots.txt a .htaccess
- Povolenie/zakázanie indexácie vybraných stránok v Google
All in One SEO plugin
Po YoastSEO je All in One SEO plugin druhou najčastejšou voľbou. Vyskúšal som oba a môžem vám povedať, že zvládne všetko, čo budete k optimalizácii potrebovať.
All In One Schema.org Rich Snippets
Okrem toho, že návštevnosť z vyhľadávania môžete vylepšovať zvyšovaním pozície na dané kľúčové slovo, vylepšovať ju môžete aj zvýšením miery prekliku. Ľudia pri vyhľadávaní v Google neklikajú na všetky odkazy, ale len na tie, ktoré sa odlíšia od ostatných a zaujmú najviac.
Na to sa skvele hodí tento plugin, pretože vďaka nemu môžete ľahko upravovať štrukturované dáta, ktoré sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania. Sú to napríklad:
- hodnotenia vášho produktu/článku
- recenzie
- ďalšie produktové informácie
- informácie o konaní udalostí…
Simple 301 redirects
Neoddeliteľnou súčasťou optimalizácie webov sú aj url adresy. Ak máte web, ktorý ste ešte neoptimalizovali, a iba ste sa tak rozhodli urobiť nedávno, tento plugin by mal byť povinnou inštaláciou. Prečo?
Pretože ak máte na niektoré slová dobré pozície a zmenili by ste url adresu bez presmerovania, vznikla by chyba 404 – stránka sa nenašla. To znamená, že Google by zbadal, že na danej url adrese už nie je žiadny obsah, a onedlho by ju vyhodil z výsledkov vyhľadávania.
A bolo by to práve chýbajúce presmerovanie, ktoré by mu dalo vedieť, že namiesto starej url adresy je teraz obsah na novej url adrese, vďaka čomu by ste si pozíciu vo vyhľadávači zachovali alebo by len mierne klesla.
WordPress pluginy na zdieľanie na sociálnych sieťach
Ak píšete články na svoj blog, jednou z mnohých veľkých chýb by bolo nemať možnosť zdieľania článku na sociálnych sieťach. WordPress ju v niektorých šablónach má automaticky, ale výzorom skôr odpudia. To však viete ľahko zmeniť s nasledovnými pluginmi na zdieľanie.
Monarch
Ak by ste chceli naozaj skvele vyzerajúce tlačítka, navyše s možnosťou zmeny vzhľadu a pokročilými funkciami, tak toto je plugin pre vás. Patrí k najlepším pluginom, aké sú dostupné. Možno je priamo najlepší, pretože možnosť zdieľania môže ľuďom navrhnúť až po splnení určitých kritérií v správaní návštevníkov, ako napríklad navrhnutie zdieľania po komentovaní článku alebo až po prečítaní článku.
Tento plugin má len jednu nevýhodu. Je platený, čo je celkom pochopiteľné pri toľkých pokročilých možnostiach.
Share for Sumo
Ak chcete siahnuť po niečom zdarma a zároveň chcete, aby plugin dobre vyzeral nielen na desktopových, ale aj mobilných zariadeniach, vyberte si Sumo.
Odporúčané čítanie: 10 WordPress pluginov na jednoduché zdieľanie vášho obsahu
WordPress pluginy na úpravu vzhľadu web stránky
Ak nie ste programátor, tak veľmi vzhľad svojho WordPress webu neovplyvníte. Aspoň to platilo donedávna. Existujú pluginy, pomocou ktorých si viete doslova vyskladať svoju webstránku, ktorá bude vyzerať ako od profesionála.
Optimizepress, Thrive content builder, Visual Composer
Tieto pluginy sú ako váš osobný programátor. Každý z nich obsahuje rôzne elementy, s ktorými si môžete pomocou editora vyskladať vzhľad svojho webu bez kúska IT znalostí.
A aby to bolo ešte jednoduchšie, každý z nich obsahuje preddefinované šablóny rôznych typov stránok, do ktorých vám potom stačí iba doplniť text. Jednoduchšie to už ani nemôže byť.
Ak ste sa v minulosti museli doťahovať s programátorom a platiť aj niekoľko stoviek za vytvorenie jednej podstránky, tak dnes si môžete pomocou týchto pluginov urobiť všetko sám. Už za pár minúť a za jednorázový poplatok 97 dolárov za Optimizepress, 67 dolárov za Thrive content builder, a 34 dolárov za Visual Composer.
WordPress pluginy na zber emailových kontaktov
Možností, ako zvýšiť návštevnosť webu je mnoho. Od optimalizácie článkov pre Google, cez sociálne siete, po platenú reklamu. No žiadny z nich sa nevyrovná emailovej databáze, ktorú môžete kedykoľvek poslať na svoj web. Ak si ju začnete budovať a nazbierate niekoľko tisíc kontaktov, po zaslaní emailu môžete počas najbližších 24-48 hodín očakávať, že vám vystrelí návštevnosť.
Ako ale budovať databázu kontaktov? Vyskúšajte nasledovné WordPress pluginy.
Optin Monster
Optin Monster patrí k top aplikáciám na zber emailov nielen pre WordPress. Má množstvo základných, ale aj pokročilých funkcií, s ktorými dokážete rýchlo budovať databázu svojich emailových kontaktov. Samozrejmosťou sú vyskakovacie okná, segmentácia podľa správania návštevníkov webu, A/B testovanie rôznych ponúk, aj ďalšie menej vnucujúce formy získavania emailov.
Thrive leads
Spolu s Optin Monsterom aj Thrive leads patrí k top pluginom na zber emailov. Pravidelne pridávajú nové funkcie a možnosti. Medzi ne patria napríklad aj cielenejšie ponuky.
Väčšina pluginov ponúka len možnosť výmeny obsahu (ebooku alebo video kurzu) za email. Skrátka, vždy vidíte tú istú ponuku. No s Thrive leads môžete ľuďom dať viaceré možnosti, čo by ich zaujímalo, a po jej výbere im dať perfektne cielený obsah výmenou za emailový kontakt. Vďaka tomu budete môcť niekoľkonásobne zvýšiť počet získaných kontaktov.
WordPress pluginy na zrýchlenie načítania stránky
Načítava sa váš web dlhšie ako 2-3 sekundy? Možno o tom ani neviete, ale môžete mať veľký problém. Podľa výskumu zverejnenom na blogu Kissmetrics až 47% užívateľov očakáva, že sa vás web načíta do 2 sekúnd a 40% ľudí odchádza z webu, ak sa nenačíta do 3 sekúnd. Dokonca zdržanie trvajúce len 1 sekundu môže spôsobiť o 7% menšie konverzie. Nehovoriac o tom, že rýchlosť načítania webu je dôležitým faktorom optimalizácie webu pre vyhľadávače.
Aby ste rýchlosť načítania webu urýchlili, využite nasledovné pluginy.
W3 Total Cache
Tento cachovací plugin výrazne zvýši výkon vašej stránky. Ak náhodou neviete, čo sú to cache, tak úplne v jednoduchosti: keď prvýkrát prídete na web, do vyrovnávacej pamäte prehliadača sa uložia súbory z webu, vďaka čomu sa pri opätovnej návšteve stránky urýchli jej načítanie.
BJ lazy load, a3 Lazy Load
Ak máte na svojom webe alebo v článkoch veľa obrázkov, alebo vložených videí napríklad z YouTube, výrazne to predĺži čas načítania stránky. Ak ale použijete niektorý z týchto pluginov, máte vyhraté. Prečo? Pretože obrázky a videá sa budú načítať postupne, keď budú užívatelia scrollovať nižšie.
WordPress pluginy na A/B testing
A/B testovanie (tiež nazývané aj split testing) je porovnanie dvoch alebo viacerých variácií reklamy. V prípade webu to môžu byť viaceré verzie nadpisov článkov, stránok alebo ich vizuálneho prevedenia. Ak chcete účinnosť svojho webu ľahko testovať aj vy, za vyskúšanie stojí…
Nelioabtesting
Ak ste zameraný hlavne na konverzie a výkon svojho webu, tak Nelioabtesting je plugin priam stvorený na váš web. Bez veľkých zásahov programátorov a komplikovaných šatistických analýz dokážete testovať takmer čokoľvek od podstránok, nadpisov stránok a článkov, widgety, menu web stránky, po samotné šablóny. A aby ste mali prácu ešte jednoduchšiu, plugin dokáže určiť víťaznú variáciu a automaticky vypnúť tú, čo fungovala menej.
Odporúčané čítanie: A/B testy: malé zmeny, ktoré prinášajú veľké výsledky
Ostatné pluginy
Q2W3 Fixed Widget
Ak máte na bočnom panely bannery a pri scrollovaní nižšie ich postupne nie je vidieť, tento plugin sa vám bude páčiť. S jeho pomocou dokážete zo statického banneru urobiť pohyblivý, takže vždy keď ľudia budú scrollovať nižšie, napríklad pri čítaní článku, banner s vašou ponukou budú mať stále na očiach.
Google Analytics Plugin for WordPress by MonsterInsights
Na sledovanie a vyhodnocovanie štatistík webu sa najčastejšie využíva Google Analytics. Avšak na to potrebujete na web vložiť sledovací kód Analytics. Takže buď to zadáte programátorovi, alebo niekoľkými kliknutiami si ho môžete dať na web s týmto pluginom, vďaka čomu budete mať jasný prehľad o tom, ako sa návštevníci na vašom webe správajú.
Verím, že tento zoznam bol pre vás užitočný. Budeme ho pravidelne dopĺňať, aby ste mali prehľad o tom, ako môžete svoj WordPress web čo najlepšie prispôsobiť svojim potrebám.