Aj vy sabotujete svoj úspech zlým výberom redakčného systému?

Nepodarilo sa vám nikoho nájsť. Pretože nik nerozumie systému, ktorý už máte naprogramovaný.
Pri našej práci sa často stretávame s tým, že klienti si nevedia zapracovať niektoré, nami navrhnuté, zmeny na webe. V prevažnej väčšine prípadov, okrem zmeny textov, požadujeme aj zmenu meta tagov, titulkov, nadpisov H1 a URL adries. Čo ešte nie je nič komplikované.
Príčin, prečo takéto problémy vznikajú, môže byť hneď niekoľko. V prvom rade je to samotný web. Je dosť možné, že vám ho programátor vytvoril na mieru a na mnohé veci nemyslel. Napríklad, že niečo také bude v budúcnosti potrebné. Aj v takomto prípade sa dajú zmeny realizovať, no konkrétne riešenie problému môže byť veľmi zložité. Bude síce fungovať, ale bude to len núdzové riešenie.
Aké riešenie si vybrať?
V tejto oblasti existujú dve skupiny ľudí. Jedna preferuje web naprogramovaný na mieru, druhá uprednostňuje prácu s open-source riešeniami.
Stručne vypíšem hlavné rozdiely obidvoch riešení. Pri výbere je však potrebné myslieť na to, akým smerom sa bude web rozširovať, a akým tempom bude rásť. Prípadne, koľko ľudí ho bude obsluhovať.
Web naprogramovaný na mieru
Systém vyvíja väčšinou jedna firma alebo jednotlivec. O rozvoj webu sa môže starať len váš súčasný dodávateľ. V prípade, ak máte prístup k zdrojovému kódu webu, tak si môžete nájsť niekoho iného. No vôbec nie je isté, či bude vedieť zo súčasným webom pracovať, kedže ho navrhol iný človek.
- má uzavretú licenciu
- vo väčšine prípadov nemáte prístup k zdrojovým kódom
- nemáte prístup k dokumentácii
- o vývoj a úpravu systému sa stará úzka skupina programátorov
- nemá aktívnu používateľskú komunitu
- nemáte prehľad o tom, či vývojár v systéme hľadá a opravuje bezpečnostné chyby
- do systému sa už zväčša nepridávajú nové funkcie
Open-source riešenie
Na vývoji sa podieľajú tisíce ľudí z celého sveta. V dnešnej dobe sa tento systém dá veľmi dobre doprogramovať na rôzne požiadavky, preto patrí k obľúbeným a veľmi rozšíreným.
- má voľnú licenciu a môžete si systém ľubovoľne upravovať
- k dispozícii máte zdrojové kódy
- za zdrojový kód a jeho používanie nič neplatíte
- k dispozícii máte kompletnú dokumentáciu
- početná komunita vývojárov okolo projektu
- pre systém pravidelne vychádzajú bezpečnostné aktualizácie
- komunita daný systém aktívne vyvíja a vychádzajú nové verzie
Okrem týchto dvoch spomínaných riešení, existuje ešte jedno. A to, že si web vytvoríte cez online službu.
Za pár klikov si zriadite blog, webovú stránku, alebo dokonca aj e-shop. Mnohé z týchto riešení sú bezplatné a na základný web postačujú. No majú jednu nevýhodu. Nie je do nich možné pridávať rozširujúce funkcie. Pri platených verziách to síce možné je, no rozšírenie systému vie naprogramovať len firma, ktorá danú službu poskytuje. Pri tomto riešení tiež môže nastať to, že si web nebudete môcť sami zálohovať.
Z uvedeného vyplýva, že najjednoduchšia je práca so systémami s otvoreným zdrojovým kódom. Aj tu však existuje veľa možností, z ktorých sa dá vyberať.
Ktorý systém na správu obsahu je ten najlepší?
Odpoveď na túto otázku vlastne ani neexistuje. Súčasné open-source CMS (Systém na správu obsahu) sú tak vyspelé, že prevažnú časť funkcií splnia už základné inštalácie. Ak aj nie, tak je možné siahnuť po už hotovom module. Čo to znamená? Ak potrebujete na web pridať kontaktný formulár, je dosť pravdepodobné, že tento problém už niekto pred vami riešil. A zároveň k nemu niečo vytvoril.
Existuje veľké množstvo open-source CMS. Medzi najpoužívanejšie patria WordPress, Joomla a Drupal. O tom, ktorý z nich si vybrať, rozhoduje hlavne to, čo chcete na webe prevádzkovať. Či to má byť len informačný web, blog, alebo portál, kde budú tvoriť obsah viacerí používatelia.
1. WordPress
Z uvedenej trojice je najjednoduchší a najrozšírenejší. Pôvodne vznikol ako blogovací nástroj.
V tejto oblasti aj dominuje. No s pomocou rozširujúcich pluginov viete do systému pridať nové možnosti. Takže si viete vytvoriť jednoduchý web alebo informačný portál. Dokonca je možné na WordPresse prevádzkovať aj e-shop. Pri vzhľade máte viacero možností. Buď si vyberiete jednu z množstva dostupných tém alebo si môžete dať tému nakódovať.
Jeho hlavnou prednosťou je jednoduchá inštalácia, ktorú zvládnete v priebehu pár minúť. To isté platí aj o administrácii systému, teda ako ľahko sa v ňom viete vyznať.
No má aj svoje nevýhody. Nehodí sa pre rozsiahlejšie webové stránky s veľkou návštevnosťou. Pýtate sa prečo? Lebo má dosť veľké problémy s cache modulom a jeho správnou funkčnosťou pri prihlásených užívateľoch. Úlohou cache je zrýchliť načítanie webovej stránky. Funguje tak, že webovú stránku WordPress nevytvára pri každej požiadavke o jej načítanie, ale má ju už dopredu pripravenú a uloženú na disku alebo v databáze.
Ak potrebujete jednoduchý web, ktorý nebude mať veľké množstvo funkcií, tak je WordPress pre vás tá správna voľba.
2. Joomla
Je vhodná pre rozsiahlejšie weby. V podstate predstavuje medzistupeň medzi Wordpresom a vyspelejšími systémami, ako napríklad Drupal. Inštalácia je veľmi jednoduchá a zaberie zopár minút.
Joomla je vhodná nielen pre rozsiahlejšie weby, ale aj e-shopy. Má intuitívne používateľské rozhranie a existuje veľké množstvo rozširujúcich modulov a tém. Pri úprave webu už potrebujete viacej znalostí a skúseností s programovaním webu. Jedná sa o dosť kvalitný systém, aj keď má svoje muchy.
Napríklad, niekedy vytvára duplicity, ktoré nemajú vyhľadávače moc rady.
3. Drupal
Nejedná sa ani tak o CMS, ale skôr o Content Management Framework. Pod pojmom framework si môžete predstaviť nástroj, ktorý vám zjednoduší prácu pri vývoji webov.
Prívlastok Content Management Framework si Drupal zaslúžil vďaka svojmu premyslenému programátorskému rozhraniu. Toto umožňuje naprogramovanie modulov s rôznymi funkciami, ako napríklad e-shopu alebo komunitného webu s odosielaním newslettera.
Inštalácia a ovládanie systému je veľmi jednoduché. Podobne ako pri systémoch, ktoré spomínam vyššie. Pre úpravu však budete potrebovať väčšie programátorske znalosti.
Predovšetkým sa používa pre veľké weby, ako napríklad http://whitehouse.gov alebo http://www.economist.com/.
Ďalšou veľkou výhodou je to, že ponúka takzvané distribúcie. Je to prednastavený systém určený pre určitý web. Napríklad, ak si chcete vytvoriť e-shop, tak siahnete po distribúcii vyvinutej pre e-shopy.
Ak plánujete prevádzkovať viacero webov tak je Drupal pre vás to pravé orechové.
Bezpečnosť webových riešení
Určite na internete sem tam čítate, že niekto niekomu napadol web. Tým napadnutým webom bol WordPress alebo iný open-source CMS.
Teraz si pokladáte otázku, sú open-source CMS vôbec bezpečné?
Áno sú. Je to možno prekvapivé, ale weby postavané na open-source technológiách sú bezpečné. Aj keď, na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať. Pre open-source systémy pravidelne vychádzajú bezpečnostné aktualizácie. Široká komunita okolo projektu je schopná, do pár dní od nájdenia chyby, vydať opravenú verziu, ktorá danú zraniteľnosť vyrieši.
Väčšina systémov majiteľa webu upozorní na existenciu bezpečnostnej aktualizácie a ponúkne mu ju na inštaláciu.
Medzi najviac napádané systémy patrí WordPress a to nie preto, že by bol menej bezpečný ako ostatné. Hlavným dôvodom je to, že je veľmi rozšírený a útočníkom sa oplatí na daný CMS útočiť.
Pod pojmom útok na web si nepredstavujte chlapíka sediaceho za počítačom, ktorý sa pokúša dostať na váš web. Každý deň po webe sliedia roboty, ktoré to robia za neho. Tie na to využívajú známe bezpečnostné chyby.
A na čo to všetko vlastne robia? Dôvody môžu byť rôzne, získať mailové adresy používateľov alebo využiť výpočtový výkon servera, na ktorom beží web.
Výberu systému, na ktorom si vytvoríte svoj web venujte veľkú pozornosť. Už v začiatkoch je potrebné myslieť na budúci rast a možné rozširovanie súčasného webu o nové funkcie. V prípade, že prevádzkujete viacero webov, je vhodné si vybrať také CMS, ktoré vám umožní tieto weby vytvoriť na jednom systéme. V budúcnosti vám to ušetrí veľké množstvo času a prostriedkov pri údržbe, prevádzke a možnom prepájaní webov.