ONLINE TORO ONLINE TORO v kategórii Kariéra

Firemná kultúra – čo vám o firme prezradí?

Jej miesto sa začína tam, kde nemajú dosah oficiálne pravidlá a príručky pre zamestnancov. Firemná kultúra hovorí napríklad aj o tom, ako sa postaviť k problémom, ako spolupracovať s kolegami, alebo či má zmysel ísť za šéfom a prezentovať svoje nápady, pretože viete, že vás vypočuje.
Firemná kultúra – čo vám o firme prezradí?

Firemná kultúra je uvedomenie si toho, že dobré rozhodnutie môže prísť odkiaľkoľvek. Bez ohľadu na to, či ste zamestnancom alebo majiteľom spoločnosti. Firemné hodnoty nehovoria len o tom, ako rozmýšľame a riešime problémy. A vonkoncom neexistujú len preto, aby sa ľudia v tíme mali s čím stotožniť. Naopak.

na základe firemných hodnôt viete predpovedať, kam to asi v budúcnosti firma môže dotiahnuť. Napríklad, ak sú vaše hodnoty postavené najmä na limitoch, tak aj vaši budúci zamestnanci budú limitovaní a tým pádom priemerní. A priemerní zamestnanci znamenajú priemernú spoločnosť. No ak si ctíte slobodu a transparentnosť, vaše hodnoty pritiahnu ľudí, ktorí rozmýšľajú rovnako a disponujú talentom, ktorý sa inde ako v slobodnom prostredí prejaviť nedá.

Koniec koncov, úspech každej spoločnosti spočíva v práci jednotlivcov, ktorí denne robia rozhodnutia, ktoré môžu úspech celého tímu značne ovplyvniť. Pokiaľ títo jednotlivci nekopú za rovnaké družstvo, je len otázka času, kedy sa začnú zbierať penalty.

Firemná kultúra znamená rozdiel medzi tým, či ste zamestnanec alebo člen tímu. Či si len robíte svoju prácu, alebo ňou žijete. Či si svoje miesto vážite, alebo by ste ho zo dňa na deň vymenili. Zarytý individualista, ktorý neznáša pracovať na projektoch s druhými ľuďmi sa len ťažko bude tešiť z práce, ktorá funguje na tímovej hre.

Človek, ktorý pri svojej robote vyžaduje veľkú dávku slobody, sa zas nestotožní s prácou, kde musí dodržiavať nalinajkované postupy. Ak patríte k tým, čo si viac ako nadštandardný plat cenia časovú flexibilitu a možnosť pracovať odkiaľkoľvek, určite nezapadnete do firmy, kde vás budú každý deň terorizovať s dochádzkou.

Firemná kultúra nie je zoznam modelov správania sa, ktoré si niekto vymyslel. Tieto hodnoty môžu znamenať rozdiel medzi tým, či sa do práce úprimne tešíte a dáte zo seba všetko, alebo tam idete len preto, že by ste mali. Ak vaša motivácia vychádza z vlastnej sebarealizácie a istých potrieb, firemná kultúra je niečo, čo by vás malo zaujímať na každom pohovore.

Aké sú naše firemné hodnoty?

U nás vo firme sa nájde celkom zaujímavá zmes ľudí s rôznymi povahami. Extroverti, introverti, analytické alebo kreatívne duše. Milovníci stručnosti #BriefAndToThePoint alebo milovníci slov, ktorí myšlienku pod 140 znakov proste nedajú #StoryTellers.

Takí, čo by na teambuilding išli skákať z mosta, ale aj takí, pre ktorých je trampolína osobné maximum…a takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Máte predstavu.

Aj napriek našej rôznorodosti nás však spájajú hodnoty, ktorým veríme a ktorými sa riadime. Nielen u nás v kancelárii, ale aj pri práci so zákazníkmi alebo na projektoch. Sú nimi:

  1. Poctivosť a férová hra – pretože nerobíme to, čo by sa nám samým nepáčilo. Viac ako čokoľvek iné si ctíme etickosť, transparentnosť a vedomie, že sa nemusíme hanbiť za to, čo robíme, pretože to robíme s tým najlepším úmyslom.
  2. Sloboda – či už časová, priestorová, myšlienková. Vieme, že kázať a limitovať nemá zmysel, pretože z toho pramení už vyššie spomínaná priemernosť. Rešpektujeme jedinečnosť a spôsob prejavu a práce každého.
  3. Disciplinovanosť, sebareflexia a sebakontrola – pretože, sloboda neznamená nedodržané deadliny či neodovzdané projekty. Spoliehame sa jeden na druhého a očakávame, že si všetci urobia svoj diel práce najlepšie ako vedia a budú schopní svoj výkon objektívne zhodnotiť. Či už pozitívne alebo negatívne. Podľa toho aj ďalej postupovať.
  4. Dravosť a vysoké výkony – pretože nechceme robiť len nutné, ale prinášať pridanú hodnotu. Hľadáme diery v systéme a stále premýšľame, čo by sa dalo urobiť inak, lepšie, efektívnejšie.
  5. Čo sa nemôže merať, to nerobíme – pretože bez toho by sme nevedeli, či dosahujeme výsledky, na ktorých si toľko zakladáme. Vždy poznáme svoj cieľ a vieme ho presne špecifikovať.
  6. Viera, že ľudia sú primárne dobrí – lebo negativizmus ešte nikoho nikam úspešne nedoviedol. Rozmýšľame pozitívne a hľadáme v každom to pozitívne.
  7. Akčnosť mimo zónu komfortu – pretože vieme, že na sebe treba neustále pracovať. Vystavovanie sa rôznym situáciám, ktoré zrovna neobľubujeme, je cesta k poznaniu a osobnému rastu.

Toto sú firemné hodnoty, ktoré sa u nás nosia, a ktoré by mal dýchať každý, kto by s nami chcel pracovať a cítiť sa u nás ako doma. Keďže šikovných ľudí nikdy nie je dosť, ak si myslíš, že k nám patríš, určite nám daj o sebe vedieť alebo si pozri naše aktuálne voľné pozície

Tí z vás, čo firemnej kultúre doteraz moc pozornosti nevenovali, veríme, že tento článok vám poslúžil ako inšpirácia. Či už pre vytvorenie svojich vlastných firemných hodnôt, alebo ako pomôcka pri hľadaní si svojho miesta v pracovnom živote.

Tipy z nášho newslettra vás vystrelia vyššie v Google a získajú si srdcia vašich zákazníkov

A to najlepšie - sú úplne zdarma

Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.

Máte záujem, aby vaša webstránka začala konečne zarábať?
Neviete prečo vám na stránku nik nechodí? Vieme vám pomôcť.
Naši SEO špecialisti sa s webmi kamarátia, a na základe dôkladnej analýzy vám povedia ako problém vyriešiť.
Stačí, ak ich kontaktujete prostredníctvom nezáväzného formulára.

Katarína Rusňáková
majteľka spoločnosti

„V priebehu 1 roka sme klientovi Union zvýšili návštevnosť webstránky o 51%, vďaka čomu im narástli tržby o 123%. Ako môžem pomôcť vám?“

Nechajte nám na seba kontakt a do 24 hodín sa vám ozveme.
Informácie o spracovávaní osobných údajov