gonzales v kategórii Content marketing Online marketing SEO Web

Čo je to long tail a ako ho využiť pri tvorbe obsahu?

Počuli ste už niekedy o niečom, čo sa nazýva long tail (v slovenčine dlhý chvost) a chceli by ste sa dozvedieť o ňom niečo viac? Prečítajte si nasledujúci článok, v ktorom sa dozviete čo to je a ako ho využiť pri vytváraní SEO optimalizácie na Vašej stránke.
Čo je to long tail a ako ho využiť pri tvorbe obsahu?

Počuli ste už niekedy o niečom, čo sa nazýva long tail (v slovenčine dlhý chvost) a chceli by ste sa dozvedieť o ňom niečo viac? Prečítajte si nasledujúci článok, v ktorom sa dozviete čo to vlastne je a ako ho využiť pri vytváraní SEO – optimalizácie na vašej stránke. Vďaka nemu dokážete zlepšiť nielen svoje pozície vo vyhľadávaní, ale aj prilákať ľudí, ktorí hľadajú relevantný obsah.

Čo to ten long tail vlastne je?

Long tail je skupina veľkého množstva kľúčových slov, ktoré majú spolu dokopy rovnako vysoké vyhľadávanie ako všeobecné kľúčové slová. Jednoducho povedané niekoľko desiatok kľúčových slov s veľmi nízkym vyhľadávaním má dokopy rovnaké množstvo vyhľadávania, ako pár najhlavnejších kľúčových slov na ktoré máte zoptimalizovanú vašu stránku. Long tail môže byť nielen viac slovné spojenie, ale môže to byť aj jedno kľúčové slovo.

graf_longtail

Prečo používať long tail?

Možno sa pýtate, prečo by som mal strácať čas s optimalizovaním stránky na slová, ktoré sa aj tak málo vyhľadávajú. Existuje viacero výhod, ktoré vám takáto optimalizácia prinesie:

1) Mnoho ľudí na optimalizáciu svojich stránok long tail kľúčové slová nepoužíva, pretože sú pre nich z hľadiska vyhľadávania nepodstatné. Preto existuje na ne veľmi malá konkurencia a je pravdepodobné, že ak tieto slová použijete Vy, tak sa Vaša stránka bude nachádzať na popredných pozíciách vo vyhľadávaní.

2) Obrovskou výhodou týchto slov je ich relevantnosť a špecifickosť. Užívatelia hľadajú väčšinou daný konkrétny obsah a ak sa dostanú na vašu stránku pomocou tohto slova a nájdu to čo hľadajú tak je veľká pravdepodobnosť konverzie.

Ako správne použiť long tail?

Na umiestnenie long tail kľúčových slov na svoju stránku máte niekoľko možností:

1) Nový obsah na stránke

Najlepšou voľbou je vytvorenie si svojho vlastného blogu na stránke a umiestňovanie blogových článkov. Ak budete písať relevantné články k tomu čo ponúkate na svojej stránke, tak už samotné články vám poskytnú veľmi veľkú zásobu long tail kľúčových slov.

2) Pridanie a úprava popisov na stránke

Veľmi veľkou výhodou je vytváranie si svojich vlastných jedinečných popisov. Ak napríklad prevádzkujete e-shop a dodávateľ vám k jednotlivým produktom posiela aj ich popisy, tak je lepšie ich nevyužívať, ale vytvoriť si radšej svoje vlastné a jedinečné, ktoré sa budú odlišovať  od konkurencie. Tieto popisy budú opäť obsahovať long tail kľúčové slová, na ktoré sa bude stránka zobrazovať vo vyhľadávaní.

3) Výber vhodnejších kľúčových slov

Ak už na stránke máte vytvorené popisy a každý mesiac máte niekoľko blogových článkov a vaša stránka stále nemá dobré pozície tak je možné, že nepoužívate tie správne kľúčové slová. Musíte sa vžiť do kože svojho zákazníka a popremýšľať, aké slová by používali, ak by hľadali to čo ponúkate. Existujú aj nástroje, ktoré vám povedia ktoré slová sa vyhľadávajú a ktoré nie.

Kde nájsť tie správne long tail kľúčové slová?

Síce už vieme, ako long tail kľúčové slová použiť na stránke, ale nevieme, ktoré sú to tie správne slová čo sa aj v skutočnosti vyhľadávajú. Nato nám poslúži nástroj na návrh kľúčových slov v Google Adwords. Ďalšou možnosťou je využiť priamo vyhľadávač Google, ktorý vám pri zadávaní slova do textového poľa sám navrhuje príbuzné slová, ktoré môžeme tiež považovať za long tail. Využiť môžete aj svoje štatistiky z Google Analytics, kde si môžete pozrieť slová cez ktoré sa ľudia dostali na vašu stránku a tieto slová potom využiť pri tvorbe obsahu.

 

longtail

 

V súčasnosti túto stratégiu pri tvorbe optimalizácii stránky využíva veľmi málo ľudí. Ponúka však nesporné výhody a pozitíva, ktoré vám zabezpečia vyššie pozície a ponúknu vašim návštevníkom relevantný obsah. Máte už skúsenosti s long tailom? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.

 

Autor: Matúš Lovás, online marketing specialist.

 

Tipy z nášho newslettra vás vystrelia vyššie v Google a získajú si srdcia vašich zákazníkov

A to najlepšie - sú úplne zdarma

Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.

Máte záujem získať viac zákazníkov z prirodzeného - organického - neplateného Google?
Neviete prečo vám na stránku nik nechodí? Vieme vám pomôcť.
Naši SEO špecialisti sa s webmi kamarátia, a na základe dôkladnej analýzy vám povedia ako problém vyriešiť.
Stačí, ak ich kontaktujete prostredníctvom nezáväzného formulára.

Katarína Rusňáková
majteľka spoločnosti

„V priebehu 1 roka sme klientovi Union zvýšili návštevnosť webstránky o 51%, vďaka čomu im narástli tržby o 123%. Ako môžem pomôcť vám?“

Získajte SEO audit a workshop na mieru ZDARMA!

    Informácie o spracovávaní osobných údajov

    V našom blogu sa toho ukrýva oveľa viac. Páčia sa vám informácie, ktoré u nás môžete nájsť? Radi vám ich budeme 1x do mesiaca posielať na mail.

    Stačí, ak sa prihlásite na odber nášho newslettera.

    Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.