gonzales v kategórii SEO

5 najčastejších príčin Google penalizácie

5 najčastejších príčin Google penalizácie

Potrestal vás Google tým, že vás prestal zobrazovať vo vyhľadávaní, posunul vás nižšie vo vyhľadávaní, či vám znížil PageRank? Pravdepodobne ste porušili pravidlá spoločnosti Google a budete musieť zapracovať, aby sa vám podarilo napraviť všetko, čo ste pokazili.

Za čo Google penalizuje?

 • Ak máte na webe skrytý obsah (maskovanie), ktorý vidia iba vyhľadávače, ale návštevníci nie
 • Podozrivé presmerovania, či príliš veľa domien, podstránok, ktoré majú duplicitný obsah
 • Prepojenie s nevhodnými stránkami (tisíce liniek s využitím linkfariem)
 • Nadmerná optimalizácia
 • Podozrenie z trestného činu, či snahy o niečo nekalé

Existuje široká paleta sankcií, ktoré vie Google udeliť webstránke na základe stále sa rozširujúcej skupine dôvodov.

Pozrime sa preto na to, aké typy postihov od Google existujú:

 

Postih Dopad na váš web Čo Google spraví? Kvôli čomu? Ako to zistím?
GoogleBAN – Úplný zákaz Najhorší Odstráni všetky stránky na danej doméne z indexácie.Môže sa tak stať aj dočasne – ak sa domnieva, že je povinný tak urobiť podľa zákona Maskovanie, vytváranie stránok, či odkazov za cieľom – zmiasť vyhľadávače Zadajte do Google príkaz: site: vasastranka.sk. Ak vám ju nezobrazí, je dosť možné, že ju neindexuje. Skontrolujte si na link diagnostiku vašej stránky a zistite jej stav. Povolili ste Google-u sledovať vaše stránky – máte nastavené follow v robot.txt? Určite? Skontrolujte si to! Google vás môže informovať o možných chybách aj prostredníctvom Google Webmaster Tools – preto si ho hneď skontrolujte!
PageRank Penalty Alternatíva BANu Upraví PageRank. Môže vám čiastočne znížiť PageRank (z PageRank4 na PageRank2), ale aj úplne (na PageRank0) Vaše odkazy smerujú na alebo zo stránok, ktoré boli penalizované.Rovnako vás môže Google penalizovať aj za maskovanie. Skontrolujte si všetky podstránky, či sa len nepresunul PageRank na niektorú z nich, i keď je to veľmi málo pravdepodobné a skontrolujte, či Google kontroluje vaše stránky vo verzii bez www, aj s www. Skontrolujte si vnútorné prelinkovania cez Google Webmaster Tools / Your Site on the Web / Internal link. Tu zistíte, na koľkých vašich stránkach / podstránkach sa nachádzajú prelinkovania na vaše kategórie / podkategórie, články, či súbory a koľko ich je. Ak zistíte, že ich málo a pritom viete, že ste sa vnútornému prelinkovaniu venovali, je možné, že ste boli potrestaní!
-950(pokles o 950 pozícií) Čiastočný Penalizuje jednotlivé podstránky – vyhľadávacie dotazy. Posunie ich o 950 pozícií ďalej. Zdá sa, že pomerne krutý trest za slabé odkazy, pochybný linkbuilding, či nadmernú optimalizáciu. Zadajte vyhľadávaný výraz, o ktorom viete, že mal určitú pozíciu a nastavte si 95., či 96. stranu. Ak ste tam, boli ste penalizovaní
-30/-40(pokles o 30 / 40 pozícií) Celostránkový Penalizuje celé stránky, nie len jednotlivé vyhľadávacie odkazy Podozrenie na trestný čin, či niečo nekalé, nekvalitný, či duplicitný obsah (opakujúci sa obsah na viacerých stránkach). Veľa trestov -30 je odpustiteľná v prípade, ak dôjde k náprave, trest sa zruší.Vložte názov vašej stránky bez www a .sk do vyhľadávača. Ak vaše stránky dáva na 40. Alebo od 50. Pozície, je takmer isté, že ste dostali práve tento trest.
Offpage faktor – Sandbox Celostránkový, ale aj čiastočný – považovaný za jeden z najhorších, pretože nikto presne nevie, ako dlho trvá a ako presne sa dá odstrániť Prestane váš web zobrazovať vo vyhľadávaní Nekvalitný a nárazový linkbuilding, postihuje nové aj staré stránky, najmä ak využívate linkfarmy Sandbox nie je BAN!
Tento problém sa zväčša rieši čakaním – Google sám určí, kedy vašu stránku začne opäť zobrazovať. Dovtedy však budujte kvalitné spätné odkazy, vyhýbajte sa nekvalitným. Kontrola – zadajte do site: názovdomeny.sk a ak sa vaše stránky zobrazia (pričom pri zadaní kľúčového slova nie), nejde o ban, ale o sandbox. Tiež je dobré skúšať kľúčové slová, na ktoré máte optimalizovanú web stránku. Ak sa ani vtedy nezobrazíte v Google (ale v iných vyhľadávačoch áno – Bing, Seznam a pod.), ste v sandboxe. Čiastočná penalizácia – blokovanie iba konkrétnych URL môžete postrehnúť v prípade, že sa zobrazí podobná podstránka bez ohľadu na vyhľadávaný výraz vášho webu, pričom by sa zobrazovať nemala, ale tá čo áno, tak sa nezobrazí.

 

Pozor však na falošné poplachy, ktoré nie sú vôbec udeleným trestom od Google:

 

 • Ak ste klesli vo vyhľadávaní, či vám klesla návštevnosť, nemusí to hneď znamenať, že vás potrestal Google. Vaše pozície môžu skákať hlavne v súvislosti so zmenou algoritmu vyhľadávania – zmeny algoritmu od MOZ.com.
 • Veľmi častý poplach býva, ak ste si zrušili históriu prehliadania vo vašom prehliadači a zrazu nevidíte  vašu web stránku na prvých pozíciách – môže za to personalizované vyhľadávanie prehliadačov, ktoré vám doposiaľ ponúkalo stránky podľa vášho vyhľadávaného dopytu a odkazy na ktoré ste už klikali. Personalizované vyhľadávanie je síce pohodlné, ale nevypovedá o skutočných pozíciách vo vyhľadávači! Niečim podobným je aj História navštívených webových stránok vášho Google účtu (https://history.google.com/history/), ktorá si na základe vášho konta v Google pamätá všetku vašu činnosť na internete, kdekoľvek sa k svojmu účtu pripojíte (doma, v práci, a pod.). Máte možnosť si ju tiež úplne vymazať a vypnúť, podľa vašich potrieb, aby vám už vami zadané dopyty neponúkala.
 • Nezabúdajte, akýkoľvek trest, ktorý vám Google udelí, má dôvod. Nemusíte sa preto obávať, že ak budete dodržovať pokyny pre správcov webu, že budete potrestaní!

 

Užitočné linky, ktoré vám určite pomôžu:

Tipy z nášho newslettra vás vystrelia vyššie v Google a získajú si srdcia vašich zákazníkov

A to najlepšie - sú úplne zdarma

Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.

Máte záujem získať viac zákazníkov z prirodzeného - organického - neplateného Google?
Neviete prečo vám na stránku nik nechodí? Vieme vám pomôcť.
Naši SEO špecialisti sa s webmi kamarátia, a na základe dôkladnej analýzy vám povedia ako problém vyriešiť.
Stačí, ak ich kontaktujete prostredníctvom nezáväzného formulára.

Katarína Rusňáková
majteľka spoločnosti

„V priebehu 1 roka sme klientovi Union zvýšili návštevnosť webstránky o 51%, vďaka čomu im narástli tržby o 123%. Ako môžem pomôcť vám?“

Získajte SEO audit a workshop na mieru ZDARMA!

  Informácie o spracovávaní osobných údajov

  V našom blogu sa toho ukrýva oveľa viac. Páčia sa vám informácie, ktoré u nás môžete nájsť? Radi vám ich budeme 1x do mesiaca posielať na mail.

  Stačí, ak sa prihlásite na odber nášho newslettera.

  Tiež nemáme radi SPAM a preto ho neposielame. Vaše údaje nikdy neposkytneme tretej strane.